Recenzja wierszy Jana Brzechwy
Jan Brzechwa znany jest jako jeden z najważniejszych pisarzy wierszy dla dzieci. Jego wiersze bawią i uczą, a do tego ukazują świat barwnie i w ciekawy sposób.
Większość z nas zna wiersze Entliczek-Pentliczek, Kaczka dziwaczka, Na straganie, które są jednymi z najpopularniejszych wierszy Jana Brzechwy. Często nie zdajemy sobie sprawy, że używamy fraz, zapożyczając od tego autora, na przykład: „Na tapczanie siedzi leń, nic nie robi cały dzień”.
Barwne światy
Autor tworzył barwny świat zwierząt, roślin, opowiadając historie dla najmłodszych. Jego wiersze to zabawne opowieści, gdzie głównymi bohaterami na ogół stają się zwierzęta, owady, czy rośliny. Wiersze przekazują proste życiowe mądrości, na końcu znajduje się zazwyczaj krótki morał. Świat ten odnosi się do ludzkiej rzeczywistości, zwierzęta w utworach zostają poddane antropomorfizacji, czyli że nadaje się im cech ludzkich.
Jan Brzechwa znany jest także z łamańców językowych. Czym one są i dlaczego się je tworzy? Jest to świetny sposób na zabawę z językiem. Nasz ojczysty język ma wiele zestawów głosek, które mogą sprawiać trudność w wymowie, są to na przykład zestawienia: „sz”, „cz”. Najpopularniejszym łamańcem, jaki stworzył Brzechwa, jest Chrząszcz. Chyba każdy musi przeczytać wiersz kilka razy, żeby nie popełnić ani jednego błędu. Podobnym znanym wierszem jest Nie pieprz, Pietrze.
Brzechwa mniej znany
Twórczość autora nie ogranicza się tylko do wierszy dla dzieci, choć są one najbardziej znane. Pisał także wiersze dla dorosłych i to od nich zaczynał swoją przygodę z pisaniem. Swoje pierwsze wiersze publikował już jako siedemnastolatek, a jako student publikował wiersze satyryczne. W 1926 roku ogłosił zbiór poezji Oblicza zmyślone, a jego pierwszy zbiór wierszy dla dzieci został wydany dopiero w 1938 roku. W latach 50 XX wieku pisał wiersze socrealistyczne, które schlebiały władzy, ale uważa się, ze podskórnie były to utwory wielce prześmiewcze. Później nie udzielał się swoją twórczością w sprawach politycznych.
Zakończenie
Jan Brzechwa to autor, po którego warto sięgać. Chociaż jego początkowe zbiory spotykały się z wielką krytyką, gdzie zarzucano mu zbyt duże wzorowanie się na kuzynie, Bolesławie Leśmianie, to znaleźć w jego twórczości możemy wiele wartości.